Događaji u župi

Većina župljana dobila je božićno pismo u kojem je stavljen božićni raspored, raspored blagoslova kuća. Pisma su dijelila naša djeca, ako negdje nisu ostavili ne smijemo se ljutiti, jer su naši, htjeli bismo da do svih dođe naše župno pismo.

Braćo i sestre!
Dragi župljani Donjega grada! Jedan strani pisac (Peter Lippert) rekao je mudru riječ: „Najljepše raspoloženje može biti raskomadano i razrušeno zbog zaboravljenog kućnog ključa.“ Dok je ključ u džepu imamo se kamo vratiti. Kuća će nas primiti i izvesti iz žalosti i u nama produžiti radost.

No, ako ključa nemamo čemu onda i veselo raspoloženje najboljeg društva, a kad smo beskućnici ostajemo na cesti i nemamo kamo poći. Život nam donosi radost i žalost. Kao što ne možemo izbjeći tužne i patničke trenutke, tako se ne možemo osloboditi ni radosti i veselja. Jedni i drugi nam bivaju darovani. Oni su prilika da se pokažemo kakvi smo borci. Ne čine nas prilike velikim i malim ljudima, nego nam samo pokazuju tko smo. Dok je nebo ispred nas ni jedna nas žalost ne može uništiti, ali ni jedna radost učiniti oholima. Neće nas bogatstvo i imanje učiniti neljudima, neće nas uvrede ljudi „osposobiti“ da počnemo mrziti, neće nas ničija mržnja učiniti neprijateljima. No nema li neba, tada ćemo se boriti za komadić radosti, zadovoljstva i prava. Tada znamo da je sve što imamo tu. A to prolazi, tako život postaje tragičan. S ključevima za nebo sve se može podnijeti, svugdje poći, sve učiniti i sve ima smisla. Bez ključa sve je uzaludno, sve naivno ništa nema smisla. Ne može se živjeti bez pogleda u naprijed. Važno je svaku večer poći u krevet bolji, nego što smo ujutro iz njega ustali. Važno je svaku minutu ući s boljim srcem, važno je u svakoj boli gledati prema gore i u Bogu naći utjehu i snagu da preživimo dan. Mladi ljudi se danas drogiraju i kockaju a stariji alkoholiziraju. Izjeda ih činjenica da im je život prazan, da nemaju budućnosti i da nemaju kamo poći. To može ubijati čovjeka. Dajte ljudima smisao, pokažite im dobra koja su u životu činili i oni će početi živjeti. Nema čovjeka koji je samo zlo činio. No, postoje ljudi koji vide ono malo dobra koje su učinili vide da je to kao neizmjerno more, a dobro uopće ne vide. Njihove oči su postale mračne i njihov razum ne vidi istinu života. To su ljudi koji ne zapažaju da čak i prazan život još uvijek nije prazan, jer postoji Bog koji u taj život može unijeti sebe. Durgim riječima ni jedna dolina nije tako duboka da ne bi postojao put prema gore. Ključ za svoj dom, za onaj vječni dom na nebesima, uzima se ovdje. Ključ za sve je zapravo Isus čiji rođendan opet i ove 2018. godine slavimo u našem Donjem gradu, u Osijeku. On je Bog koji je došao da nas ponese tamo. Ali ne samo to! On je snaga za nošenje tereta ovdje na zemlji. Dovoljno je svoje razočaranje i očaj povjeriti Otkupitelju našem i reći Mu koliko nam je teško i tada ćemo već olakšati svoj teret. Isus je rekao da je breme njegovo lako i da je jaram njegov sladak. Bogat je čovjek koji ne žali za stvarima kojih nema, nego se raduje onima koje posjeduje. Često su siromasi bogatiji od bogatih. Siromaštvo je u tome da ne znamo kud bi sa stvarima koje nas okružuju. Bogataš se postaje kad od malih stvari napraviš veliko, kad se znaš maloj i sitnoj stvarčici i prahu oko sebe radovati i od njega nešto načiniti. Svaka stvar, oko nas, može biti predmetom kreativnosti. Važno je ne gledati u svijet i ljude važući kakvi smo. Jer, u svijetu je tako da lagana strana vage ide prema gore, a teška pada. Uzdižu se u javnom životu i u slavi ljudi sa zabava, s lakim mislima, idejama i demagogijom, ali oni koji čine velika djela – oni su skriveni. Oni koji se muče, koji vole svijet, o njima se ne govori. Oni koji nose svoj križ hrabro i ponosno, njih svijet ne vidi, ali svijet od njih živi. Oni koji su mučenici za pravdu i slobodu, oni kojima nije stalo do pljeska, njih nitko ne spominje, o njima se ne govori ali oni su svjetlo u kojem vidimo sve drugo u životu. Isus Krist, Bog, Otkupitelj i Spasitelj čovječanstva dolazi tiho i nečujno u božićnoj noći, kako bi zagrlio cijelo čovječanstvo i probudio one koji su zaspali. Svojim neobičnim životom koji tragično završava, pokazuje nam smisao svega ovoga što zovemo živo. Dragi prijatelji, kako bismo opstali u radosti i nadi moramo se u Njega zagledati, pokloniti mu se, sada, danas! Sve se to zbiva u konkretnoj stvarnosti u našoj Crkvi, našoj župnoj zajednici, našem Osijeku! Sišao je On i došao među nas, molimo u Vjerovanju „radi nas ljudi i radi našega spasenja.“ utjelovio se Bog u Isusu Kristu.

 

Župa info

Crkvena 34, 31000 Osijek, Hrvatska
T:  031-503-222
F:  031-503-222
E:  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
W:  www.imemarijino.hr

Radno vrijeme župnog ureda

Svaki radni dan

  •     8.30 - 12.00, te 17.00 - 18.00

Subotom

  •     9.00 - 12.00 (nedjeljom ne radimo)

Raspored sv. misa

Radnim danom
7.00  (samostan časnih sestara, Krstova 10)
18.30 župa

Subotom
8.00 crkva Gospe Snježne (od Uskrsa do Svih Svetih)

NEDJELJOM i svetkovinom:
7.00, 9.00, 11.00, 18.30